Jak volit ?

VOLEBNÍ SYSTÉM PRO VOLBY DO KOMUNÁLNÍCH ZASTUPITELSTEV JE NEJSLOŽITĚJŠÍ ZE VŠECH ČESKÝCH VOLEB.

Systém komunálních voleb do zastupitelstev obcí je založen na většinové volbě stran a hnutí. Počet mandátů (členů) jedné strany v zastupitelstvu vychází z celkového počtu hlasů, které tato volební strana obdrží od voličů. 
Strana, která chce mít svoje kandidáty v zastupitelstvu, musí získat minimálně 5% hlasů z celkového počtu platných hlasů. Může se stát, že kandidát, který jako jednotlivec obdrží nejvíce hlasů ze všech kandidátů všech volebních stran, nemusí být do zastupitelstva zvolen, pokud jeho strana jako celek nedostane potřebných 5% hlasů.
Čím více hlasů která strana obdrží, tím více míst v zastupitelstvu získá.

VOLIČI MAJÍ TŘI MOŽNOSTI, JAKÝM ZPŮSOBEM HLASOVAT:

1. Vyberou si jednu kandidátku a té dají všechny své hlasy.

Všichni kandidáti na dané kandidátce dostanou jeden hlas.
Pokud volič označí křížky některé kandidáty této kandidátky, které chce upřednostnit. Strana obdrží plný počet hlasů, k přednostnímu označení kandidátů se nepřihlíží.

2. Vyberou si jednu kandidátku a doplní ji o kandidáty z jiných kandidátek.

Volič opět rozdá všechny hlasy, kterými disponoval. Zvolená strana dostane všechny jeho hlasy kromě hlasů, které udělil kandidátům z jiných listin. Kandidáti dostávají hlasy podle pořadí na kandidátce.
V případě, že volič označí současně dvě strany (v rámečku před názvem strany), stává se lístek neplatný.

3. Nevyberou si žádnou celou kandidátku, ale své hlasy přidělí jednotlivým kandidátům z libovolného počtu kandidátních listin. (Počet takto vybraných kandidátů ale nesmí překročit 15 mandátů, jinak se hlasovací lístek stává neplatným)

Volič udělí jen tolik hlasů, kolik kandidátů explicitně vybral. Pokud vybere méně, než je volený počet členů zastupitelstva, přichází o své hlasy. Pokud udělí více (i omylem), stává se jeho hlas neplatný.